Ostatnia modyfikacja treści: Listopad 15, 2016 at 20:48 pm
Administratorzy: Adam Wolski [awolski@sum.edu.pl]
Adres: https://bcw.sum.edu.pl
Zgłoś problem: informatyka@sum.edu.pl

Informacje ogólne

Bezobsługowe Centrum Wydruku (BCW) to system rozliczania wydruków, kserokopii i skanów w oparciu o Elektroniczne Legitymacje Studenckie a w niedalekiej przyszłości Elektroniczne Karty Pracownicze.

System opiera się na urządzeniach wielofunkcyjnych rozmieszczonych na terenie Uczelni (Katowice-Ligota, Zabrze, Sosnowiec) i podłączonych do kiosków informacyjnych. Urządzenie można odblokować po zalogowaniu się na kiosku informacyjnych za pomocą elektronicznej legitymacji studenckiej. Standardowo, użytkownicy mogą korzystać z urządzenia do wysokości kwoty załadowanej na swoje konto w systemie BCW. Wszystkie usługi dostępne na urządzeniu są wycenione a po ich zrealizowaniu (wydruk, skan, kserokopia) odpowiednia wartość odejmowana jest z konta użytkownika.

Dokumenty do wydrukowania w systemie BCW mogą być przesyłane na trzy sposoby:

 1. z komputerów znajdujących się w uczelnianej sieci LAN na których jest zainstalowane odpowiednie oprogramowanie (biblioteczne czytelnie komputerowe),
 2. z odległych lokalizacji (z domu, z akademika) z wykorzystaniem poczty elektronicznej (wysyłka dokumentu jako załącznika do wiadomości e-mail przesłanej na odpowiedni adres),
 3. za pomocą dedykowanego serwisu WWW. Po zalogowaniu na odpowiedniej stronie internetowej można załadować plik dokumentu do kolejki wydruków.

Dokumenty każdego użytkownika oczekujące na wydruk widoczne są po zalogowaniu do kiosku informacyjnego. Tutaj użytkownik może ustawiać dodatkowe parametry wydruku oraz kierować dokumenty do wydruku na podłączonym do kiosku urządzeniu wielofunkcyjnym (drukarce). Oprócz swoich własnych dokumentów, każdy użytkownik ma również dostęp do tzw. dokumentów publicznych zamieszczanych w sieci SUM oraz do informacji o stanie swojego konta i szczegółach wykonanych operacji.

Jeżeli zostanie wybrana opcja skanowania, użytkownik może przesłać zeskanowany dokument na wybrany adres e-mail w postaci załącznika lub przechować go na dysku sieciowym aby w dalszej kolejności, po zalogowaniu na stronę serwisu BCW, załadować go na lokalny dysk swojego komputera.

Zasilanie konta w systemie BCW możliwe jest na kiosku informacyjnym. Kiosk wyposażony jest we wrzutnik monet i akceptator banknotów. Po przyjęciu wpłaty odpowiednia kwota ładowana jest na konto użytkownika. Użytkownik ma podgląd historii swoich transakcji, zarówno doładowań konta jak i zadań wydruku, kopiowania i skanowania zrealizowanych na urządzeniu, wraz z ich kosztami.

System BCW zapewnia poufność drukowania: dokumenty drukowane są wyłącznie w obecności użytkownika, po świadomym wybraniu przez niego tej opcji.

Ważne funkcjonalności

Drukowanie

Jak wysłać dokument do wydruku? Skorzystaj z jednej z dostępnych opcji:

 1. Wyślij wiadomość na adres … – w załączniku umieść dokument który chcesz wydrukować (tylko w formatach .pdf lub .xps). Otrzymasz wiadomość zwrotną potwierdzającą prawidłowe przetworzenie dokumentu  LUB
 2. Zaloguj się na stronę http://bcw.sum.edu.pl przy pomocy swojego loginu i hasła, a następnie skorzystaj z opcji Wydruki LUB
 3. Skorzystaj z komputera w pracowni (użyj legitymacji studenckiej lub swojego loginu i hasła) wybierając drukarkę o nazwie Bezobsługowe Centrum Wydruku. Dokumenty przechowywane są w kolejce wydruków przez 7 dni!

Jak wydrukować wysłany wcześniej dokument?

 1. Zaloguj się na kiosku z podłączonym urządzeniem BCW przy pomocy swojej legitymacji studenckiej.
 2. Użyj przycisku Druk/Skan/Kopia, a następnie wybierz opcję Drukowanie.
 3. Wybierz z kolejki wydruków dokument, który chcesz wydrukować i użyj przycisku Drukuj.
 4. Odbierz wydrukowany dokument.
 5. Wyloguj się i nie zapomnij zabrać legitymacji z czytnika!

Skanowanie

 1. Zaloguj się na kiosku z podłączonym urządzeniem BCW przy pomocy swojej legitymacji studenckiej.
 2. Użyj przycisku Druk/Skan/Kopia, a następnie wybierz opcję Skanowanie.
 3. Umieść oryginał dokumentu na szybie skanera.
 4. Użyj przycisku Skanuj nowy na kiosku informacyjnym.
 5. Poczekaj na zakończenie skanowania (na ekranie kiosku pojawi się miniaturka oryginału).
 6. Zeskanowany dokument pobrać można ze strony bcw.sum.edu.pl, na którą możesz się zalogować używając swojego loginu i hasła.
 7. Wyloguj się i nie zapomnij zabrać legitymacji z czytnika!

Kopiowanie

 1. Zaloguj się na kiosku przy pomocy swojej legitymacji studenckiej.
 2. Użyj przycisku Druk/Skan/Kopia, a następnie wybierz opcję Kopiowanie.
 3. Umieść oryginał dokumentu na szybie skanera lub w podajniku automatycznym drukarki.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na kiosku informacyjnym.
 5. Odbierz skopiowany dokument z drukarki.
 6. Wyloguj się i nie zapomnij zabrać legitymacji z czytnika!

Zasady nadawania uprawnień

Aby skorzystać z możliwości BCW musisz użyć aktywnej legitymacji studenckiej. Proces aktywacji przeprowadzany jest przy pierwszym włożeniu legitymacji do czytnika jednego z infokiosków zlokalizowanych na terenie SUM (przy każdej z bibliotek). Numer PIN, który nadasz w procesie aktywacji będzie zabezpieczał dostęp do Twojej legitymacji studenckiej, a hasło będzie Ci służyło do logowania do infokiosku.

MATERIAŁY SZKOLENIOWE  

Pracując w systemach informatycznych lub korzystając z usług informatycznych należy bezwględnie przestrzegać następujących zasad:

 1. Dokonywać zmiany haseł dostępowych co 30 dni (o ile system sam tego nie wymusza)
 2. Używać hasel bezpiecznych tj. składających się z min. 8 znaków i zawierających małe i duże litery oraz cyfry i znaki specjalne
 3. Nie udostępniać swoich danych dostępowych osobom trzecim
 4. Nie przechowywać loginów i haseł w miejscach łatwo dostępnych
 5. Sporządzać kopie zapasowe swoich danych (o ile nie realizuje tego sam system)
 6. Nie otwierać podejrzanych załączników z poczty elektronicznej lub podejrzanych plików przekazywanych na nośnikach pamięci
 7. Nie otwierać stron internetowych, do których kierują załączniki z podejrzanych korespondencji mailowych